Beskrivning
för lättare ridning och sällskap.
Den mest säkra , coola hästen man kan ha, 1 häst på miljonen.
zippy-appalosa-2009 mk147
Jag testar om det rätta hemmat kan finnas.
jag har en älskad d ponny som lärt min dotter rida men nu är hon 16 och vill inte mer. Då blev han tanthäst med mig och jag tog in medryttare. För ett år sedan markerade han att det blev för mycket ridning . Vi röntgade och hittade spatt och lindrig kissing spines. veterinär säger ingen mer hård dressyr eller hoppning . vilket passade mig som mest vill lunka i skogen.
men jag tror nu efter 8 månaders rehab och igånsättning att han endast håller för ridning max 3 dar i veckan i skogen . Han är läromästare och toksäker i allt.
Gillar inte sprutor dock.
Då jag inta har tid att vara 7 dagar i veckan i stallet då han står inackorderad, behöver jag har medryttare men det hela funkar inte längre.
Han är min stora kärlek så hemmet är allt.
jag har haft honom i snart 5 år innan dess bodde han i England hos en tjej i 9 år. mellanlandade hos hästhandlare i Småland.
Han vill så gärna vara till lags och är super intelligent och snäll. Han och Dottern var själv och träckte i skog och mark som 12 åring . Kan vara envist gubbig om man inte är tydlig och konsekvent
Tränad mycket markarbete och är lydig som en hund. Fattas bara sitt.
Låg i rang, håller sig ofta för sig själv.
Jag rider alltid på långa tyglar så gillar man western så poäng.
Maxvikt 55kilo
Vill ha kompisar,Boxvistelse på natten. Mycket utevistelse.
vad har du? vad har du för hästar? Vad kan du erbjuda denna pärla .
Nära Stockholm ett plus så jag kan hälsa på.