Film: https://youtu.be/Zm20XG62FgM Loke är en väldigt personlig och ambitiös häst som är lättlärd och vill göra rätt. Han blir frustrerad när han inte förstår och kräver en mjuk hand och lätta hjälper. Han har motor men är reglerbar och aldrig stark, en riktigt rolig häst att rida. 😊 Han förtjänar någon som har kunskap och tid för honom! När Loke var ung gick han på löpet, efter det har han tränats i dressyr och en del hoppning. Vi har haft honom i snart 3 år och hos oss har han tränats varierat och med många uteritter. Loke behöver en person som är rutinerad och orädd då han kan bli taggad och explosiv. Han är välutbildad i ridningen, däremot saknar han viss grunduppfostran i hanteringen, det kan bland annat yttra sig i att han har svårt att stå still. Här går han på lösdrift och det vill vi helst att han ska få fortsätta med. När han står på box krubbiter han men på lösdrift släpper det. Sparsamt riden under vintern och behöver sättas igång mer, därav priset. Foder eller prov är ej aktuellt, endast köp.😊 Träns och grimma medföljer vid försäljning. Loke är: - Försäkrad i Agria utan reservationer - Besiktad 11 oktober! :) - Barfota och verkas var 7e vecka av SANHCP utbildad hovformsspecialist - Skadefri förutom sticksår 2019 (gick bra och gav inga men) För att se mer bilder/videos, sök på #luckylokehäst på instagram. :) Maila eller skicka sms och beskriv vad ni kan erbjuda vår fina kille så hör vi av oss. :) OBS! Viktigt att det finns ordnad ekonomi. Flera har provridit och i slutändan inte haft råd att köpa Loke och jag vill inte utsätta honom för det i onödan. ❤
Säljer min superfina westernsadel då den inte passar hästen längre. Köptes från England men hade ursprungligen kommit från USA. Köpte den för 18000 kr. Användes under ca ett år, efter det har den hängt i sadelkammaren. Känner att någon annan borde få nyttja denna fina sadel. 😊 Längd 67 cm Storlek 16" Har tyvärr inte koll på bomvidd, den har legat på en rund Tennessee Walking Horse.
Stocksadel inköpt hos Saddle outlet. https://saddleoutlet.se/produkter/sadlar/stocksadlar/ Endast använd några gånger pga att den inte passar min häst. Synd då den är superskön att sitta i! Vita hår från min häst kan finnas på sadelgjorden.